20 września 2019 roku, piątek. Teoretycznie dzień jak co dzień, jednak w tysiącach miast na całym świecie młodzi ludzie właśnie szykują się do protestu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny był, jest i będzie w najbliższym czasie tematem na topie, jednak na czym on tak naprawdę polega i jak wyglądają przygotowania do takiego wydarzenia?

Przygotowania zaczęły się u nas już w środę. W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle zebrała się grupka młodych ludzi, których niepokoją zmiany klimatyczne. Podzieliliśmy się na dwie drużyny: jedni robili transparenty, a drudzy pisali listy do policji, władz gminy oraz redagowali proekologiczne postulaty. W jakim celu? Mieliśmy zamiar zorganizować własny protest i prosić lokalne władze o wsparcie.

W czwartek Pan Michał Doliński (czyli osoba, która całe to przedsięwzięcie zorganizowała i zmotywowała nas do wzięcia w nim udziału, za co bardzo dziękujemy!) pojechał na komisariat policji i do urzędu przekazać napisane przez nas listy. Po powrocie poinformował nas, iż wszystko poszło pomyślnie i teraz legalnie możemy zaprotestować. W ciągu tego dnia zrobiliśmy również zebranie dla osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w  strajku. O dziwo, pojawiło się wielu nowych zainteresowanych. Jednocześnie niestety dużo osób „wypadło” z protestu, gdyż w tym samym czasie odbywały się (przełożone) szkolne zawody sportowe.

No i nadszedł ten dzień – wyczekiwany piątek, jednak tym razem nie tylko z powodu nadchodzącego weekendu. 

Około godziny 12.00 dotarliśmy nad staw w Mysiadle, gdzie mieliśmy protestować. Na miejsce przybyli zaproszeni przez nas przedstawiciele władz Gminy Lesznowola, którzy, aby spotkać się z nami, odwołali swoje zajęcia. W spotkaniu uczestniczyli również dziennikarze z lokalnych mediów. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Przybyłe osoby wysłuchały naszych postulatów, które następnie zostały złożone na ręce Wicewójta Gminy Lesznowola Pana Mirosława Wilusza oraz Sekretarza Gminy Pana Jana Wysokińskiego. Zostaliśmy zapewnieni, że władze gminy są otwarte na propozycje zmian. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na temat zmian klimatycznych.

Następnie postanowiliśmy okrążyć dwa razy staw, a następnie przejść chodnikami Mysiadła. W tym czasie podnosiliśmy wysoko w górę transparenty i głośno mówiliśmy, a czasami nawet krzyczeliśmy przez megafon ekologiczne hasła: ,,Nie dla samochodów, tak dla rowerów!”, ,,Ziemia to nasz jedyny dom, więc ją chroń”, ,,Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i dziewiętnaste na świecie!” , ,,Stop emisji dwutlenku węgla”, ,,Paląc śmieci, trujesz dzieci”, ,,Zamień plastikowe jednorazówki na przedmioty wielokrotnego użytku!”, ,,Nie stać Cię na Teslę, kup sobie rower!”, ,,Tak dla sklepu rowerowego, nie dla komisu samochodowego”, ,,Kup sobie rowera, zamiast nowego Diesela!”.Zwracaliśmy się bezpośrednio do kierowców z propozycją, aby przesiedli się na rower. Gratulowaliśmy rowerzystom ekologicznego podejścia do środków transportu. Widząc śmieciarki, skandowaliśmy ,,Segregując śmieci, ratujesz dzieci!”, ,,Plastik do żółtego, szkło do zielonego”, a także ,,Nie wrzucaj wszystkiego do zielonego” nawiązując w tym ostatnim do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Większość haseł improwizowaliśmy, z czego czasami wychodziły zabawne komplikacje, jednak na ogół reakcje przechodniów były bardzo pozytywne. Po godzinie trzynastej wróciliśmy do naszej szkoły – nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

W szkole podczas przerwy obiadowej zaśpiewaliśmy jeszcze raz piosenkę klimatyczną. We wspólny śpiew włączyli się również nasi młodsi koledzy. W ten oto pozytywny sposób zakończyliśmy nasz protest na ten dzień.

Nasz protest spotkał się z różnymi reakcjami, nie zawsze pozytywnymi. Nie zniechęcamy się jednak i zamierzamy w dalszym ciągu propagować postawy proekologiczne oraz uświadamiać, że  zmiana klimatu to naprawdę poważny problem. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do pozytywnych zmian w naszej gminie.

Sonia Smułkowska