W naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy 2a i 7a zaprezentowali całej społeczności klas 0-III oraz zaproszonym gościom przedstawienie o tematyce niepodległościowej pt. „Pisk Białego Orła”.

Motywem przewodnim był Biały Orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na odzyskanie wolności. Widzowie mogli poznać historię wielopokoleniowej wiejskiej rodziny, której losy splecione były z walką o odzyskanie Niepodległości. Aktorzy zaprezentowali wymarsz mężczyzn na wojnę oraz rozpacz pozostałych domowników, rozmowy na temat historii Polski, tradycji, obyczajów, literatury i sztuki. Momentem kluczowym była legenda o Białym Orle, która  ilustrowała historię zaborów. Taniec z flagami wykonany przez uczennice klasy 7a symbolizował odzyskanie Niepodległości.  W finale spektaklu wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski.

Przedstawienie odbywało się w ciekawej scenerii, która  oddawała realia życia tamtych czasów. Sztuka była wzbogacona pięknymi pieśniami, które budowały wzruszający, podniosły nastrój.

Inscenizacja pt. „Pisk Białego Orła” była piękną lekcją historii – lekcją patriotyzmu, a jej interpretacja została ciepło przyjęta przez całą społeczność szkolną.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu spektaklu: