Zapraszamy uczniów klas IV – VIII do udziału w Konkursie Recytatorskim Warszawska Syrenka. W tym roku uczestnik konkursu będzie musiał nagrać utwory (wytyczne znajdują się poniżej). Zgłoszenia wraz z nagraniem audio – video należy przesłać do dnia 14 marca 2021 na adresy email 
beata_sosinska@spwmy.edu.pl 
agnieszka_malarczyk@spwmy.edu.pl 
magdalena_czyzyk@spwmy.edu.pl
 

 
Klasy IV-VI i VII-VIII: dwa utwory (dwa wiersze lub jeden wiersz i jeden fragment prozy) – tematyka dowolna. Łączny czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 3 minut. 
Prosimy o wybieranie do prezentacji utworów o cenionej wartości literackiej, które zostały opublikowane w formie książkowej lub w czasopismach literackich. 
Utwory powinny prezentować jak najlepiej możliwości interpretacyjne recytującego. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez recytatora dwa utwory były zróżnicowane w treści i nastroju. 
Prosimy o unikanie prezentowania utworów zamieszczonych w podręcznikach. 
Jury ocenia: 
• dobór repertuaru, 
• interpretacja utworu, 
• kultura mowy, 
• ogólny wyraz artystyczny, 

 
W przypadku przeprowadzenia eliminacji w formie przeglądu materiałów filmowych prosimy o przygotowanie nagrania prezentacji w formie audio – wideo spełniającego następujące wymogi: 
1. Nagranie musi być zrealizowane w jednym ujęciu i jedną kamerą w zamkniętej przestrzeni. Nie dopuszcza się montażu i modyfikacji nagranego materiału. Nagranie recytatora interpretującego utwór literacki powinno być w pozycji stojącej w planie ogólnym, tak by można było widzieć całą postać. W czasie nagrania dozwolone są zbliżenia kamery na recytatora, czyli tzw. zacieśnienie kadru. Kamera powinna być ustawiona na wysokości wzroku recytatora, aby uzyskać jak najbardziej naturalny sposób wypowiedzi. Unikamy filmowania z dolnej i górnej perspektywy. 
2. Każdy plik filmowy powinien zawierać następujące informacje: imię, nazwisko i klasę, do której uczęszcza recytator, imię i nazwisko autora oraz tytuł utworu. 
3. Należy zadbać o odpowiednią jakość nagrania pod względem technicznym. 
– Plik w formacie mp4 lub mov, mts. Rozdzielczość: Full HD 1080p lub UHD 4k. 
– Klatkarz: 25 lub 30 klatek na sekundę, format 16:9 w poziomie lub w pionie. 
– Dźwięk: należy również pamiętać o odpowiedniej jakości audio nagrania, tak by recytacja była w pełni słyszalna podczas odtwarzania na komputerze. W czasie nagranie nie powinny dochodzić zbędne dźwięki (gwar uliczny, przypadkowe hałasy itd.).Pomieszczenie, w którym odbywa się nagranie, powinno być pozbawione pogłosu (odradzamy nagrywanie w salach gimnastycznych, klatkach schodowych itp.). 
– Światło: recytator może ustawić się przodem do okna a kamerę – między oknem a recytatorem. W podobny sposób można skorzystać ze sztucznego światła. 
4. Zalecamy, aby wykonawca prezentował się na neutralnym tle (pusta ściana, kurtyna, jednobarwna zasłona. z otoczenia wykonawcy usuwamy wszystkie zbędne przedmioty, takie jak bibeloty, kwiaty, obrazy itd.). 
5. Prezentacji recytatora „nie wzbogacamy” o dodatkową muzykę w tle. Najważniejszy jest recytator i to co ma do przekazania. Dlatego też rezygnujemy z rekwizytów i uteatralizowania wystąpień. 
6. Przypominamy o odpowiednim ubraniu do prezentacji, które również wpływa na ogólny wyraz artystyczny wystąpienia. 
Prosimy o dokładne sprawdzenie jakości technicznej nagrań przed umieszczeniem ich w folderze. 
Jury Konkursu będzie brało pod uwagę również aspekt wizualny prezentacji konkursowych, gdyż do takiej kategorii sztuki należy recytacja i jednocześnie namawia do świadomego, przemyślanego używania w wystąpieniach recytatorskich tego typu środków jak: kostium, kadr, tło, otoczenie. 
 

 
Beata Sosińska 

Agnieszka Malarczyk 

Magdalena Czyżyk