Wchodząc do naszej świetlicy zastaniesz tam świat różnorodności. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o kilku projektach, które wspólnie realizujemy – my wychowawcy i uczniowie.

W roku szkolnym 2019/2020 zaczęliśmy swą przygodę z MegaMisją, wtedy przenieśliśmy się w świat cyfrowej edukacji, w którym naszym celem stało się bycie świadomym i bezpiecznym użytkownikiem multimediów i mądre korzystanie z Internetu. Wtedy poruszaliśmy się w cyfrowym laboratorium, w którym pomagaliśmy Kubie i Julce złapać niesfornego psotnika – sztuczną inteligencję, którą stworzyły dzieci. Wykonaliśmy razem wiele ciekawych zabaw, była to niesamowita przygoda dzięki, której zdobyliśmy też kilka cennych nagród: książki, płyty, audiobooki, tablety.

W tym roku kontynuujemy naszą przygodę, realizujemy kolejne misje, nie ustajemy w wysiłkach by stać Mega Mocnymi Internautami!

Chcecie zerknąć na Psotnika? Oto jego ciekawostki 😊

Nasza aktywność na tym się nie kończy!

Bierzemy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym – „Uczymy Dzieci Programować”. Po co?! Bo program ten oznacza dla nas: rozwój logicznego myślenia, poszukiwanie sposobów jak najlepiej rozwiązać dany problem i umiejętność pracy w zespole.

Podczas zajęć wykorzystujemy maty do kodowania, krążki, kolorowe kubki, kolorowe kartki, klocki oraz roboty edukacyjne – ozoboty. Poznaliśmy też GeniBota – fantastycznego robota, który zachęca do eksperymentowania i pokazuje jak bardzo można być kreatywnym.

W ramach programu realizujemy 2 ścieżki:

1. Ster na programowanie – kształtowanie kompetencji cyfrowych w połączeniu z ważnymi dla nas tematami i kalendarzem świąt nietypowych.

2. W poszukiwaniu wartości – wykorzystywanie nowoczesnych technologii i  podstaw programowania do budowania systemu wartości opartego na uczciwości, szacunku, tolerancji, współpracy, empatii, odpowiedzialności, mądrości i pomocy.

Braliśmy też udział w takich wyzwaniach jak – Cała Polska Programuje, Code Week i Godzina Kodowania.

W drugim semestrze roku szkolnego 2020/21 klasy 1 uczestniczą w ogólnopolskim projekcie: Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka? Projekt jest realizowany w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po co nam to? Jak to?! Chcemy samodzielnie i logicznie myśleć oraz umieć krytycznie podejść do problemu. Tak! Nawet pierwszoklasiści już to potrafią! Mamy moc!

Podczas zajęć odkrywamy praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym – poznajemy jednostki miar i wag, ćwiczymy odczytywanie godzin, oraz uczymy się prowadzić obliczenia pieniężne. Nie wierzycie – obejrzyjcie nasze zdjęcia, to dowód na nasze zaangażowanie.

Świetlica nie zapomina również o innych sferach. Od października w świetlicy w filii w Zgorzale aktywnie realizowany jest program DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU. Wiemy, że zdrowo się odżywiać to mieć dobrą pamięć, szybko kojarzyć, mieć siłę do podejmowania wyzwań, być sprawnym i radosnym. To dla nas ważne! Dlatego uczymy się czym jest dobre jedzenie i dlaczego jest ważne dla zdrowia. SZKOŁA NA WIDELCU to wiedza nie tylko o tym, które produkty, posiłki są zdrowe. To również przypomnienie zasad dobrego wychowania przy stole czy w restauracji. Wiedzieć, że smaczna potrawa to ta, która jest dobrze przyprawiona oto jest zadanie! A czym? Np. ziołami, o ich tajnikach również rozmawiamy na naszych zajęciach. Poruszamy się według 4 pór roku: co możemy przyrządzić? jakie przetwory przygotować? z jakich owoców najlepiej korzystać zimą, a z jakich latem? O tym wszystkim i o mocy zdrowego śniadania dowiadujemy się wspólnie oglądając, grając, malując i rozmawiając.

Chcemy ogłosić wszem i wobec, że nie jesteśmy obojętni wobec naszej Ziemi, ochrony przyrody i klimatu!

Wiele się o tym mówi, my też postanowiliśmy przyłączyć się do tych głosów.

W tym celu realizujemy PROGRAM Z PANDĄ  pomysł WWF Polska. Podążać będziemy we wspólnej wędrówce wraz z naszym rodzimym olbrzymem — niedźwiedziem brunatnym, gatunkiem ściśle chronionym. Będzie nas prowadził przez  różnorodności biologiczne, łańcuchy pokarmowe, ekosystemy czy obszary chronione. Chcemy żyć bliżej natury, nie chcemy jej niszczyć, chcemy ją wspierać. By móc to robić musimy ją dobrze poznać i zrozumieć. Wiele przed nami. To dopiero początek naszej drogi … czekajcie na relacje z naszych wędrówek.

Jeśli chcecie zajrzeć w głąb naszych świetlic – nic prostszego!  Jesteśmy stale obecni na stronie internetowej naszej szkoły w ŚWIETLICOWYM KALEJDOSKOPIE.

Znajdziecie nas tutaj:

Świetlica dla kl. 1-3 ( budynek Ogrodowa)

Świetlica dla kl. 3-8 (budynek Kwiatowa)

Świetlica dla kl. 1-3 ( filia w Zgorzale)

Do zobaczenia😉

Kierownik Świetlicy Sylwia Niemiec