21 marca 2022 na całym świecie, również i w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Akcja ma na celu wsparcie i solidarność z osobami
z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Skarpetki „nie do pary” symbolizują te niedopasowane chromosomy. Są również symbolem naszej tolerancji dla odmienności. Tego dnia w naszej szkole było wesoło i kolorowo! Wielu nauczycieli i uczniów założyło na swoje stopy dwie różne skarpety 😉.

Dodatkowo dzieci z naszej szkoły miały okazję dowiedzieć się o cechach charakterystycznych, jakie przejawiają osoby z zespołem Downa. Przekonały się, że mają oni pewne “ograniczenia”, ale są radosne, mają marzenia i osiągają wyznaczone sobie cele. Pragną również, tak jak każdy człowiek, akceptacji i przyjaźni, którą my możemy im ofiarować.

Aleksandra Kozłowska
Julita Hacia