W roku szkolnym 2021/22 Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle przystąpiła do projektu rządowego pod nazwą Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją tych instytucji jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 175 200 PLN. Z powyższej dotacji zakupiono m.in.:

 • filamety do drukarek 3D
 • mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
 • oświetlenie do realizacji nagrań
 • kamerę przenośną cyfrową wraz z akcesoriami
 • aparat fotograficzny z akcesoriami, statywami oraz gimbalami
 • mikrofon kierunkowy oraz mikroporty z akcesoriami
 • słuchawki studyjne
 • stacje lutownicze z gorącym powietrzem
 • meble i wyposażenie pracowni technicznej (stoły warsztatowe, szafy na narzędzia, taboret obrotowy, krzesła, pojemniki warsztatowe, tablice ścieralne)
 • skrzynki narzędziowe z wyposażeniem dla uczniów
 • narzędzia do obróbki drewna i metalu do pracowni technicznej takie jak: akumulatorowe wiertarko – wkrętarki, szlifierka stołowa, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, wyrzynarki stołowe do drewna, piły ramowe kątowe ukośnice do drewna/metalu, wypalarki do drewna z akcesoriami, strugi do drewna, takery (zszywacze tapicerskie), szczypce uniwersalne i precyzyjne, zestaw wkrętaków (śrubokrętów)
 • wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne: m.in. papier ścierny, klej, wkłady klejowe do pistoletu, gwoździe, zszywki (do takera), lakiery, farby, pędzle, dłuta, drewno, taśmy malarskie
 • materiały eksploatacyjne do wymienionych w katalogu urządzeń (m.in. nici, sznurki, mulina, kordonki)
 • pomoce projektowe: Eksperymenty z elektrycznością (zestaw kompletu urządzeń i elementów z zakresu elektryczności i magnetyzmu)
 • stacje pogodowe z akcesoriami
 • laminarki oraz folie laminacyjne
 • roboty edukacyjne wraz z akcesoriami
 • mikroskopy wraz z akcesoriami
 • Pen 3D z akcesoriami (długopisy 3D)
 • sprzęt gospodarstwa domowego: maszyna do szycia z akcesoriami i igłami, hafciarka cyfrowa z akcesoriami, żelazko
 • środki ochrony indywidualnej (BHP): odzież ochronną, okulary ochronne stanowiskowe, rękawice ochronne oraz gaśnicę i apteczkę

 oraz doposażenie wielu klas i pracowni naszej szkoły.

Przystąpienie do programu Laboratoria Przyszłości jest dla naszych nauczycieli szansą na podejmowanie działań edukacyjnych i wychowawczych mających na celu kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez naszych uczniów.

#Laboratoria Przyszłości  wsparcie finansowe dla szkół
podstawowych na nowoczesny sprzęt, który umożliwi
rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów! Dowiedz się
więcej na 👉 www.gov.pl/laboratoria