Od 16 do 22 kwietnia 2023r. nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w programie Unii Europejskiej Erasmus+, którego celem jest wspieranie wymiany edukacyjnej młodzieży i dorosłych. Tym razem pięć uczennic naszej szkoły razem z nauczycielami odwiedziło szkołę I.E.S. Las Lagunas w Madrycie.

            Pobyt w Hiszpanii był niezwykle intensywny i wypełniony licznymi atrakcjami. Zadbali o to organizatorzy, czyli dyrekcja, uczniowie, a przede wszystkim nauczyciele tamtejszej szkoły. Nie byliśmy jedynymi gośćmi, razem z nami w programie uczestniczyli także zaprzyjaźnieni uczniowie i nauczyciele z niemieckiego Freiburga.

            Pierwszy dzień pobytu w stolicy Hiszpanii upłynął nam na zwiedzaniu miasta. Zaczęliśmy od Museo Nacional del Prado. Tam podziwialiśmy obrazy najwybitniejszych mistrzów malarstwa, jak na przykład Diego Velazqueza, Hieronima Boscha, Francisco Goya czy Tycjana. Po południu udaliśmy do El Retiro Park, czyli najbardziej reprezentacyjnego parku w mieście. Oprowadzał nas po nim jeden z nauczycieli, który wcześniej w ramach programu Erasmus+, odwiedził naszą szkolę.

            We wtorek z samego rana nasza grupa pojawiła się w szkole I.E.S. Las Lagunas. Tam zostaliśmy niezwykle ciepło powitani przez dyrekcję oraz nauczycieli i uczniów.  Po części oficjalnej odbyliśmy wycieczkę po szkole. Mieliśmy okazję wejść do sal lekcyjnych i zobaczyć na żywo lekcje np. informatyki, plastyki, muzyki, a także odwiedzić bibliotekę szkolną. Później zostaliśmy zaproszeni na szkolne boisko, gdzie uczniowie mogli wspólnie zagrać w piłkę, swobodnie porozmawiać i zintegrować się. Następnie uczniowie zostali zaangażowani we wspólny projekt, otrzymali zadania do wykonania i pracowali połączeni w międzynarodowe grupy. W każdej z grup znajdowali się uczniowie z Polski, Hiszpanii i Niemiec.

Ideą wszystkich zadań i aktywności przygotowanych przez Hiszpanów podczas całego pobytu był zrównoważony rozwój, który nie zagraża środowisku naturalnemu. Po wykonaniu zadań w terenie zaproszono nas na lunch, w trakcie którego uczennice przekonały się, że nasza stołówka oferuje dużo bogatszy zestaw dań niż school cafeteria w hiszpańskiej szkole.

            Kolejnego dnia odwiedziliśmy Aula de Education Ambiental, czyli miejsce, w którym położono szczególny nacisk na zrównoważony, nienaruszający równowagi ekologicznej, rozwój. Wizyta rozpoczęła się od wykładu poświęconego ekologii, odnawialnym źródłom energii oraz zagrożeniom płynącym z nieodpowiedzianych zachowań ludzi. Następnie uczniowie mogli wziąć udział w dyskusji – zaprezentowali swoją wiedzę, podzielili się poglądami oraz zadawali pytania ekspertom. Później zwiedziliśmy ogromny teren centrum edukacyjnego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce dbać o naszą planetę i jak wykorzystać dzisiejszą wiedzę i technologię, aby zminimalizować uboczne skutki działalności człowieka. Wizytę zakończył ciekawy eksperyment, w którym uczniowie przy użyciu niezwykle prostych narzędzi oraz odpowiednio dobranej ziemi, wyrabiali cegły.

            W czwartek ponownie odwiedziliśmy szkołę. Na początku nauczycielki biologii zapoznały nas z projektem Sustainable School, który realizuje szkoła I.E.S. Las Lagunas. W formie prezentacji przedstawiły działania, jakie podejmują pracownicy i uczniowie szkoły, aby budować świadomość ekologiczną wśród młodych ludzi. Następnie bardzo dużą grupą wyruszyliśmy w teren, nad oddalone o kilka kilometrów jezioro Lagunas del Campillo. Tam ponownie podzielono uczniów na kilkuosobowe grupy i przydzielono zadania. Tym razem w praktyce, głównie przy pomocy nauczycielek biologii, musieli zapoznać się z całym ekosystem wokół jeziora. Lokalizowali i nazywali rośliny oraz zwierzęta, a także badali czystość i poziom wody. Kilkugodzinny spacer zakończył się w centrum przyrodniczym, gdzie nastąpiło podsumowanie konkurencji. Mimo zmęczenia po wyczerpującym dniu, wieczorem odwiedziliśmy jeszcze Museo Nacional Reina Sofia, aby podziwiać niezwykle ważny dla narodu hiszpańskiego obraz „Guernica” Pabla Picasso.

            Piątek ponownie upłynął pod znakiem zwiedzania. Tym razem organizatorzy zaprosili nas na wycieczkę do Aranjuez, uroczego miasteczka nieopodal Madrytu. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą corridę, odbyliśmy długi spacer po ogrodach wokół pałacu, a na koniec weszliśmy do przepięknych wnętrz Palacio Real, czyli letniej rezydencji królewskiej.

            Pobyt w Madrycie był dla wszystkich uczestników wyjazdu Erasmus+ wyjątkowym doświadczeniem. Okazał się dla uczniów nie tylko świetnym treningiem umiejętności językowych, ale także znakomitą okazją do nawiązania nowych znajomości oraz poznania realiów hiszpańskiej szkoły z ideą zrównoważonego rozwoju, która jej przyświeca. Ponadto kontakt z hiszpańską kulturą, językiem, stylem bycia, kuchnią oraz fantastyczną słoneczną pogodą sprawił, że wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Karolina Kasperska

Koordynator projektu Erasmus +