Kontakty telefoniczne do pedagogów oraz psychologów na okres nauki zdalnej:

Milena Stachera – 663-857-988

Klaudia Zazulska-Dziedzic – 663-476-037

Urszula Łydzińska – 725-158-628 

Małgorzata Paczkowska – 782-411-718

Aleksandra Leśkiewicz – 721-665-568

Gdzie-szukac-pomocy-124449




Dla rodziców


broszura_dla_rodzicow10699

gdy_dorastajace_dziecko_nie_slucha_rodzicow

depresja__jak_pomoc_dziecku._ulotka


Drodzy Rodzice, w tym trudnym okresie wszystkim nam potrzebne jest wsparcie. Nasze dzieci próbują zrozumieć tę nową  rzeczywistość, w tym tę szkolną – inną, bo dotąd szkoła była w szkole, teraz przeniosła się do domu. Rozpoczęło się tzw. zdalne nauczanie. Wiąże się ono często z użyciem komputera i Internetu. W tym ostatnim czyha wiele zagrożeń. Przypomnijmy o nich, nie straszmy, ale rozmawiajmy, pytajmy, dyskutujmy, a co najważniejsze słuchajmy naszych dzieci.

Webinar: Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców:

Bezpieczeństwo w sieci:

https://fdds.pl/baza_wiedzy/bezpieczenstwo-dziecka-sieci/

Bezpieczeństwo w sieci (dzieci starsze):

https://www.edukacja.fdds.pl/4d79dbc3-4887-42e3-8958-2a5d0d09839f/Extras/ulotka-twoje_dziecko_bezpieczne_w_sieci-FDDS-12042017.pdf

Ważna jest również pomoc w organizacji nauki w domu. To twardy orzech do zgryzienia, a jeśli jeszcze w Twoim domu jest więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym robi się naprawdę ciężko. Może masz ochotę uporządkować to co dzieje się w twojej głowie na ten temat?

Jeśli tak, usiądź wygodnie i poczytaj co możesz zrobić

http://zorganizowani.com/szybka-nauka/pomoc-dziecku-w-nauce-poradnik-rodzicow/

Ważne jest, by dziecko wiedziało, że może na nas liczyć w tym zmieniającym się i nowym dla niego czasie. Poniżej kilka refleksji o tym co można robić na co dzień, by nasze dziecko czuło wsparcie i chciało podejmować edukacyjne wyzwania z domu:

  • Podkreślanie znaczenia nauki w życiu każdego człowieka oraz systematyczności, która przynosi rezultaty w postaci braku zaległości.
  • A może motto:” wiedzieć więcej, to mieć większy wybór”
  • Docenianie włożonej w zadanie pracy, samodzielność wykonania ćwiczenia, dostrzeganie tego co dziecku udało się osiągnąć.
  • Stosowanie pozytywnych wzmocnień, pochwał – ważne, by były one konkretne, wskazujące na działanie np.: „Świetnie rozwiązałeś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałaś to drzewo”. Unikanie zdań typu: „Jak zawsze jesteś dobra z …” czy „Masz niezłe zdolności plastyczne”. Sami za takimi nie przepadamy
  • Krytykowanie zamieniać na pomoc, niech ona jednak nie będzie wyręczaniem dziecka;
  • Każde dziecko ma swoje możliwości, niech nasze wymagania ich nie przerastają.
  • Pokazywanie „po co się czegoś uczę?” czyli praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas nauki.
  • Pokazywanie różnego rodzaju technik ułatwiających zapamiętywanie: notatki z wykorzystaniem kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli; fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku.
  • Wspólne rozmowy, dyskusje, w ten sposób pomagamy dzieciom zrozumieć trudną sytuację, dajemy odpowiedzi na trudne pytania lub razem tych odpowiedzi szukamy.



Dla uczniów


Koronawirus, kwarantanna, konieczność przebywania w domu, brak kontaktu z kolegami, zdalne nauczanie – z tym  zmagamy się od kilku tygodni. Jest to zmiana, która wnika w nasze codzienne życie. Często rodzi stres, a stres to obawa. Czy może być inaczej?

Zmiana i stres

Zmiana i stres są nieodłącznym towarzyszem życia. Stres będzie naszym sprzymierzeńcem jeśli zrozumiemy czym jest i jak go wykorzystać.  Tak, stres może być naszym sprzymierzeńcem choć wydaje się to nieprawdopodobne. Zapraszam do zapoznania się z krótkim filmem na ten temat

https://youtu.be/7Tg81LhIFTU

 Obecnie w związku z naszą wspólną sytuacją dobrze przemyśleć strategię radzenia sobie ze zmianą. Myślę że najlepszą strategią radzenia sobie z napięciem podczas następnych dni będzie strategia unikowa, ale dotyczy to tylko tych czynności, które każą nam wychodzić z domu. Do nauki należy zastosować strategię zadaniową. Szczegóły w filmie – zapraszam.

https://www.youtube.com/watch?v=762XasOJ5NQ&list=PLHLGEQSnnAF6N_N65rwVselu8E1zeuFLx

Samodyscyplina

Najważniejsza w pracy w domu jest samodyscyplina, bez niej będzie wam trudno uzyskać oczekiwane i dobre rezultaty. Chaos i dorywcza nauka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak zrozumieć i opanować podstawy samodyscypliny?

Przekonajcie się sami  ↓

dodatkowo dobrze zapoznać się z tekstem na temat opanowania samodyscypliny.

Życzymy powodzenia i coś na koniec: Jeśli to opanujesz zdobędziesz umiejętności z zakresu  samodyscypliny obiecuję że osiągniesz w przyszłości znacznie lepsze rezultaty niezależnie od tego czym będziesz się zajmować, samodyscyplina to cenna i ważna umiejętność na całe życie.

 Motywacja

Motywacja do nauki i wysiłku umysłowego to druga cecha niezbędna do samodzielnej pracy. Warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Na początku zrozumiemy czym jest motywacja ?

https://jaksieuczyc.pl/rodzaje-motywacji/

A jak skutecznie zmotywować się do nauki?

https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

Już wszyscy są dobrze zmotywowani? 😊

Umiejętności uczenia się i  organizacja nauki w domu

Sposób organizacji dnia i nauki najlepiej przedstawią  znane yutuberki 😊

Sposoby uczenia się są jedną z kluczowych umiejętności w trakcie samodzielnej nauki. W Internecie znajdziecie mnóstwo informacji na ten temat. Chciałbym jednak, abyście zwrócili szczególną uwagę na niżej przedstawione techniki. Może okazać się że te przykłady przypadną wam do gustu i pomogą opanować materiał. Szczególnie polecam tworzenie mapy myśli oraz ciekawych i kolorowych notatek.

https://jaksieuczyc.pl/dlaczego-warto-tworzyc-mapy-mysli/
https://jaksieuczyc.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/
https://jaksieuczyc.pl/kreatywne-wizualizacje/
https://jaksieuczyc.pl/koncentracja-jak-sie-uczyc-efektywniej/

Tak więc … do dzieła!

Rozwijanie pasji i zainteresowań, kreatywne spędzanie czasu w domu

Myślę, że pasje i  zainteresowania są szczególnie potrzebne właśnie teraz, dają one możliwość zajęcia się czymś interesującym, eliminują nudę i pozwalają na oderwanie się od codzienności, która może być dla wszystkich nieco uciążliwa. Moim celem nie jest wskazanie czegoś konkretnego, ponieważ jest to niemożliwe. Każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Poniżej kilka propozycji. Oczywiście to tylko zachęta.

https://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,530-dodajmy_dziecku_skrzydel.html

http://zpasjizrobione.pl/

https://www.youtube.com/channel/UCBXq9lXXIQcT4KNEgSs5KQQ

https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/4-kreatywne-pomysly-na,b2056779187

Edukacyjne (i nie tylko) zasoby wirtualne warte obejrzenia:

https://vod.tvp.pl/kolekcja/kulturalny-rock-szkolny,47077594

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lekcja-historii,47078669

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online – cz. 4. Pomoc telefoniczna

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?