W piątek 10 maja 2024 r. mieliśmy zaszczyt być gospodarzami Olimpijskiego Dnia Sportu Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem jest Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska PKOl.

Zaszczyciło nas wielu dostojnych gości: radni Mysiadła na czele z panią Martą Maciejak – Wójt Gminy Lesznowola, przedstawiciele władz gminy, związków sportowych,  partnerzy imprezy, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy oraz dyrektorzy, nauczyciele i zawodnicy zaproszeni do udziału w turnieju szkół imienia Polskich Olimpijczyków.  Po raz pierwszy w naszej szkole gościło tak liczne grono olimpijczyków: Jacek Bierkowski – szablista, Dariusz Goździak – pięcioboista nowoczesny, Urszula Kielan – lekkoatletka, Jerzy Pietrzyk – lekkoatleta, Edward Skorek – siatkarz, Marian Sypniewski – szermierz,  Krzysztof Wiłkomirski – judoka, Luiza Złotkowska – łyżwiarka szybka, Zygfryda Kuchta piłkarz ręczny.

Zebranych powitała pani dyrektor Monika Rutkowska oraz pan Zenon Dagiel, prezes Warszawsko-Mazowieckiej Rady Olimpijskiej PKOl. Głos zabrała również pani Wójt Marta Maciejak, która zachęciła wszystkich do rywalizacji sportowej w duchu fair play. Następnie prowadzący przypomnieli nam krótko historię Igrzysk Olimpijskich. Najbardziej podniosłą częścią uroczystości był ceremoniał olimpijski, podczas którego podniesiono flagę Polski oraz flagę olimpijską. Następnie wszedł poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły. Odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz hymn szkoły. Kulminacyjnym momentem było zapalenie przez Filipa Parafiana, któremu towarzyszyła olimpijka Urszula Kielan, olimpijskiego znicza. Potem Zosia Dworak odczytała Apel Olimpijski i przekazała go panu Zenonowi Dagielowi, członkowi zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia i dyplomy. Brązowy medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego otrzymał pan Rafał Sorek, dyrektor Centrum Sportu w Gminie Lesznowola oraz nauczyciele wychowania fizycznego: pani Magdalena Bachniak, pani Berenika Antczak, pani Małgorzata Mazur, pan Krystian Barwiński, pan Łukasz Trochimiak, pan Robert Matyja. Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska PKOl wyróżniła dyplomem uznania za osiągnięcia sportowe młode talenty z naszej szkoły: Małgorzatę Milewską, Filipa Barzyka, Mateusza Cholewę, Szymona Kucińskiego oraz Szymona Zaborniaka. Nie mogło się obyć również bez występu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Iwony Manisty-Kutryś, który zaśpiewał piosenkę Ale mecz!

Po zakończeniu części oficjalnej na hali zostały rozegrane mecze koszykówki pomiędzy reprezentacjami ze Szkoły Podstawowej im Janusza Kusocińskiego w Pacynie, Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie, Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie oraz gospodarzami  – Szkołą Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle. Uczniowie grali w dwóch kategoriach: młodsze dziewczęta i starsi chłopcy w systemie „każdy z każdym”. Po rozegraniu turnieju została sporządzona klasyfikacja w każdej kategorii. Najlepsi okazali się chłopcy z Mysiadła, tuż za nimi uplasowała się reprezentacja z Wołomina, następnie z Warszawy, a potem z Pacyny. Wśród dziewcząt triumfowały wołominianki, przed drużyną z Warszawy, Mysiadła i Pacyny. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli uczniowie ze  Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie, którym został wręczony przechodni puchar Dyrektora Szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

W tym czasie pozostali uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu atrakcjach. Poza kibicowaniem rozgrywającym mecze drużynom brali udział w wielu ciekawych konkurencjach sportowych i nie tylko. Po raz pierwszy w historii szkoły nasi uczniowie mieli okazję ustanawiać rekordy w różnych konkurencjach sportowych, takich jak skok w dal z miejsca, rzuty do kosza, skoki na skakance, kręcenie obręczą, limbo, sudoku  i wiele innych. Oglądali ciekawe filmy o tematyce sportowej, a uczniowie klas 3 spotkali się z panią Ivette Żółtowską-Darską autorką książek o piłkarzach. Chętni mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelectwie, pod opieką wykwalifikowanych trenerów z klubu strzeleckiego Cover czy umiejętności jazdy na rowerze typu bmx pod czujnym okiem instruktorów klubu SRS Zamienie Bike Zone.

Organizacja tak ważnego wydarzenia była dla nas wyzwaniem ale i ogromnym wyróżnieniem.