„ Wyraź to błękitem” pod takim właśnie hasłem dnia 20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle odbyły się obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF Polska (organizację humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci). Koordynatorem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka na terenie szkoły była pedagog Małgorzata Paczkowska.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa, ochronę i wsparcie w prawidłowym rozwoju. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach  podejmowane są wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Ten wyjątkowy dzień był znakomitą okazją do uczczenia 30. rocznicy uchwalenia Konwencji – najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych oraz do podejmowania różnorodnych inicjatyw i działań, związanych nie tylko z prawami dziecka, ale także z jego potrzebami i problemami. Dzieciństwo jest kluczowym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Dlatego z okazji tego wyjątkowego dnia przemówiły dzieci, a dorośli wsłuchali się w ich głos.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe wydarzenia. Przede wszystkim uczniowie i nauczyciele w tym dniu ubrali się na niebiesko. Wspólne działania klas I-VIII zmierzały do zaznajomienia uczniów ze swoimi prawami. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci na lekcjach w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały edukacyjne. Natomiast uczniowie kl. IV-VIII wykonali szereg rysunków oraz plakatów dotyczących praw widzianych ich oczami. Wszystkim tym działaniom towarzyszyła wystawa pod hasłem „Znamy swoje prawa”, którą można było podziwiać na korytarzach szkoły.  Wszystkie przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i wspaniale rozumieją ich znaczenie. Podczas przerwy ze szkolnego radiowęzła popłynęła muzyka w wykonani Orkiestry Dni Naszych – Piosenka o Prawach Dziecka.

Uczniowie klas VIII wraz z Panią pedagog z przygotowali na tę uroczystość specjalny happening podczas długiej przerwy.  Wówczas uczniowie zostali zaznajomieni z prawami dziecka opisanymi w poszczególnych Artykułach Konwencji. Swoją wiedzę na temat praw uczniowie poszerzyli także podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców klas. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne oraz nakręcili filmy krótkometrażowe mówiące o prawach dziecka, rozwiązywali quizy.

W ramach podejmowanych działań pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych kompetencji oraz komunikację. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów Internetu, tablicy multimedialnej, iPadów, uczestnicząc w klasowych turniejach z wykorzystaniem quizów, z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, przygotowanych przez UNICEF. Dla szerszego odbioru uroczystości wykorzystano szkolny radiowęzeł.

Koordynator obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka składa serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu psychologów i pedagogów, za zaangażowanie w uroczystość z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF.

Jeżeli chcesz poznać działalność UNICEF i wesprzeć wejdź na stronę:
unicef.pl

Małgorzata Paczkowska