Praca nad prawidłową wymową to proces długotrwały. Bez utrwalania materiału
z dzieckiem w domu, uzyskanie zamierzonych efektów rozciągnie się w czasie, a motywacja do nauki u dziecka będzie spadać. Tylko systematyczne ćwiczenia Drogi Rodzicu doprowadzą Was do oczekiwanego finału.
Dobrze wiemy, że dziecko uczy się najchętniej wtedy, gdy sprawia mu to przyjemność, a ćwiczenia są ciekawe i atrakcyjne. Podsyłam zatem kilka porad jak wykorzystać to co mamy w domu, do utrwalania materiału przekazanego przez logopedę na zajęciach.
Tak jak sportowiec rozgrzewa się przed treningiem tak i Wy zacznijcie od ćwiczeń aparatu mowy:
1. Usprawnianie języka.
- Opłatek. Kawałek andruta lub opłatka umieszczamy na podniebieniu. Język wykonuje ruch wymiatający po podniebieniu, starając się go odkleić lub wręcz przeciwnie utrzymać w danym miejscu jak najdłużej. Opłatek możemy zastąpić również nutellą czy miodem.
- Płatki typu cheerios. Kółeczko przytrzymujemy szeroko rozłożonym językiem za górnymi zębami, buzia szeroko otwarta
- Żelki misie. Jednego żelka kroimy na plasterki, plasterek układamy na środku języka, następnie całą powierzchnię języka przyklejamy do podniebienia.
To pozycja „kobry”, którą dzieci doskonale znają z naszych zajęć.
2. Ćwiczenia wzmacniające mięsień okrężny warg.
- Paluszki słone. Wargi mocno wysunięte do przodu (tworzymy dzióbek), zęby zamknięte. Zadaniem dziecka jest utrzymanie paluszka w tej pozycji jak najdłużej.
- Słomka do napojów. Przenoszenie za pomocą słomki lekkich elementów do miseczki. Dobrze sprawdzą się tu chrupki kukurydziane, płatki, małe makaroniki.
- Guzik na nitce. Guzik średniej wielkości zawiązujemy na mocnej nitce
i umieszczamy guzik między zębami a wargami. Rodzic pociąga za nitkę, a zadaniem dziecka jest utrzymać guzik za zamkniętymi wargami.
3. Ćwiczenia oddechowe.
- Słomka oraz szklanka z wodą. Napełniamy szklankę do połowy wodą, powoli wdmuchujemy powietrze przez rurkę starając się na jednym wydechu jak najdłużej wypuszczać powietrze.
- Piłka pingpongowa, kartka zielona z narysowanymi bramkami, czyli boisko do piłki nożnej. Rodzic staje po przeciwnej stronie stołu co dziecko. Za pomocą wydmuchiwanego powietrza na piłkę rozgrywamy mecz.
- Piłka pingpongowa i kubeczki. Na końcu stołu za pomocą taśmy przyklejamy kubeczki papierowe (otwór kubeczka jest przedłużeniem stołu), dziecko dmucha na piłeczkę kierując ja do odpowiedniego kubeczka.
Czas teraz na utrwalanie prawidłowej realizacji ćwiczonych głosek. To co potrzebujecie, to kartka papieru i długopis. Tylko tyle 😊
- Gra numer 1
Gra w statki to łatwy sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Gra w statki rozwija umiejętności strategicznego myślenia. Dla naszych potrzeb ustalamy dodatkowe zasady:
4 masztowiec – utrwalamy wiersz logopedyczny
3 masztowiec – powtarzamy 3 zdania z ćwiczoną głoską
2 masztowiec – powtarzamy 2 zdania z ćwiczoną głoską
1 masztowiec – wymieniamy 3 słowa zawierające daną głoskę.
- Gra numer 2
Kółko i krzyżyk to znana gra nawet najmłodszym dzieciom. Te, które potrafią pisać
i czytać śmiało mogą napisać wyrazy lub zdania w polach, a podczas gry czytać. Młodszym dzieciom możemy przygotować rysunki w polach, które w nazwie mają ćwiczoną głoskę. Polecam wyciąć kółeczka i krzyżyki – gra posłuży nam na kilka rozgrywek.
- Gra numer 3
Gra poprawia koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim będzie to doskonała zabawa. Ustalamy z dzieckiem, że po 3 odnalezionych liczbach pracujemy nad materiałem logopedycznym. Dla młodszych dzieci możemy zmniejszyć zakres liczb. Szczegółowy opis gry na rysunku.
- Gra numer 4
Gry multimedialnesą również dobrą bazą ćwiczeń. Na platformach typu Wordwall, Learnigapps, znajdą Państwo mnóstwo ćwiczeń na utrwalanie wymowy danej głoski czy poszerzenie słownictwa. Pojawią się tam: krzyżówki, wykreślanki słowne, karty memory, labirynty, quizy, koła fortuny z wierszami, zadania typu połącz i sprawdź i wiele innych.
Ostatnią propozycją jest multimedialny program mTalent, który pozyskaliśmy w ramach rządowego programu „Aktywna tablica”. Nasza szkoła jest wyposażona w wiele programów
z tej serii. Podczas zajęć logopedycznych wykorzystujemy go do treningów słuchowych, utrwalania wymowy czy wydłużania koncentracji na wykonywanym zadaniu. Proponowany program jest płatny, ale Państwa namawiam do skorzystania z wersji Demo, czyli próbnej
i bezpłatnej. Będzie to doskonały przerywnik i urozmaicenie ćwiczeń z dzieckiem z w domu.
Zachęcam i namawiam Państwa do systematycznej pracy nad prawidłową wymową swoich dzieci. Dobra współpraca na linii logopeda-rodzic pozwoli uzyskać zamierzone efekty, zdecydowanie przyspieszy czas terapii i wpłynie na poziom zaangażowania dziecka podczas ćwiczeń.
logopeda
Ewelina Jurek-Boczek