Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Uczniowie klasy VI b od września 2023 r. biorą udział w innowacji pedagogicznej „Smaki naszych lektur”, prowadzonej przez p. Beatę Sosińską i p. Magdalenę Drozd. Warsztaty kulinarne mają na celu utrwalenie wiadomości z języka polskiego, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, integrację klasy oraz propagowanie zdrowego stylu życia. 

W lutym omawialiśmy książkę Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha”. Powieść świetnie wpisała się w czas tłustego czwartku 😊. Pod koniec powieści Anielka spotyka się z dwoma konkurentami walczącymi o jej względy – Pawełkiem i sympatycznym Robertem Rojkiem. W kawiarni „Ewa”, znajduje sposobność, aby odegrać się na ukochanym. Zobaczcie, co się dzieje, gdy do kłócącej się pary dołącza Robrojek:

„Pawełek w milczeniu spojrzał na niego ciężkim wzrokiem.
– Co zamówiłaś? – Robrojek uśmiechnął się do bladej kelnerki, która natychmiast przydreptała do stolika. – Poproszę o herbatę. I drożdżówkę. Jestem głodny jak wilk, bo przerwano mi podwieczorek.
– Drożdżówki nie radzę – powiedziała poufnie kelnerka. – Mamy pączki, nawet dosyć świeże. – Pączki! – ucieszył się Robrojek.
– Pączki? – zainteresowało Pawełka.[…]
– Poproszę dwa – rzekł Robrojek.
– A ja cztery – wtrącił Paweł.
– Cztery? – spytał z niedowierzaniem Rojek, koso popatrując na Pawełka.[…]
– Dwadzieścia – rzucił Paweł osłupiałej kelnerce.”

Kelnerka przynosi pączki, Paweł dziarsko zabiera się do jedzenia – a co było dalej? Tego już nie zdradzę! Ale pewnie znacie tę historię.

W naszej klasie jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi pączkami z konfiturą i czekoladą. Tym razem uczniowie przygotowali je samodzielnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Zaangażowanie oraz podział obowiązków sprawił, że pod koniec uczniowie mogli skosztować przepysznych pączków, które samodzielnie wykonali.

Życzę wam smacznego tłustego czwartku! Zajadajcie się pączkami i nie zapomnijcie o dobrej lekturze!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

                                                           Beata Sosińska

nauczyciel języka polskiego