“W przyjaciołach powinniśmy szukać tego, co w nich najlepsze, i obdarzać ich tym, co w nas najlepsze. Wtedy przyjaźń będzie największym skarbem życia.”

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

Uczniowie klasy VI b od września 2023 r. biorą udział w innowacji pedagogicznej „Smaki naszych lektur”, prowadzonej przez p. Beatę Sosińską i p. Magdalenę Drozd. Warsztaty kulinarne mają na celu utrwalenie wiadomości z języka polskiego, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, integrację klasy oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Pod koniec kwietnia omawialiśmy powieść Lucy Maud Montgomery  pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Pod maską prostej historii dla dzieci kryje się jednak o wiele więcej. To książka wielowarstwowa, niesamowicie mądra, unikająca jednak truizmów; opowiadająca o uczuciach w taki sposób, że czytelnik natychmiast identyfikuje się z bohaterką, dzieli jej troski, smutki i radości. Świat ukazany z perspektywy dziecka, świat niewinny, pełen ciepła i miłości, wzbudza tęsknotę za czymś dawno zapomnianym, przywołuje obrazy dzieciństwa i czasów, kiedy największym problemem był brak śniegu na święta, a odpowiedzialność kończyła się na powrotach do domu o obiecanej porze.

Po omówieniu lektury, wspólnie upiekliśmy ciasto owocowe, a następnie je skosztowaliśmy, popijając sokiem porzeczkowym.

Nauczyciel języka polskiego

Beata Sosińska