Żałujcie!

Żałujcie – jeśli ktoś spędził sobotę w domu, albo jeszcze gorzej z komórką w ręku na wygodnej kanapie. Wygrali Ci, którzy 19 października stawili się na parkingu przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle, aby wziąć udział w kolejnym 59 rajdzie pieszym do Palmir.

Słoneczna pogoda, piękna, polska złota jesień sprzyjała tej wyprawie. 35 śmiałków młodszych i 3 całkiem już dorosłych z uśmiechem na twarzy, ogromnym zapałem
i nieświadomością wyzwań ruszyli autokarem w stronę Dziekanowa, skąd rozpoczęli pieszą ośmiokilometrową wędrówkę w stronę Palmir. Maszerowali pośród leśnych dróżek Puszczy Kampinoskiej, czasem potykając się o korzenie czy kamienie. Podczas krótkich przerw słuchali opowieści przewodnika o roślinnych i zwierzęcych mieszkańcach puszczy.

Po paru godzinach dotarli na miejsce zbiórki rajdu – Pociechy. Tam otrzymali pamiątki – w tym piękne znaczki i gadżety ufundowane przez sponsorów. Posilili się wojskową grochówką i upieczoną kiełbaską na ognisku. Wzięli udział w konkursie historycznym i piosenki patriotycznej i turystycznej, wygrywając liczne nagrody.

Potem dotarli na cmentarz w Palmirach, gdzie tradycyjnie wysłuchali nagrania o palmirskiej martyrologii, wojskowego Apelu Pamięci Poległych oraz salwy honorowej. No i jak tu nie przyjechać? I jeszcze to Muzeum…. pamiątki po osobach idących swą ostatnią drogą do wykopanych dołów.

Rozświetlony palącymi się zniczami cmentarz, łuna nad grobami, daje znak naszym piechurom, że kolejny rajd Palmiry stał się historią. Pora wracać do domu. 

O dzieciach i młodzieży różnie się teraz mówi, że rozkapryszeni, że nie potrafią się zachować. Nic bardziej mylnego. W sobotę nasi uczniowie z klas 2 i 3 udowodnili, że potrafią z godnością odśpiewać hymn Polski, oddać cześć fladze państwowej i w skupieniu wysłuchać żywej lekcji historii.                   

             Do zobaczenia za rok na trasach Jubileuszowego 60 Rajdu Palmiry 2020.

                                                                   Anna Długokęcka, Joanna Koczuk, Iwona Rudecka