W miniony piątek odbył się pierwszy półfinał Warszawskiej Ligi Debatanckiej dla Szkół Podstawowych.

Drużyna z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 41 w Warszawie oraz reprezentacja naszej szkoły debatowały nad tezą „Należy zastosować politykę bailout w stosunku do przedsiębiorstw turystycznych, które podupadły w trakcie trwania pandemii” (bailout zdefiniowany został jako bezzwrotna pożyczka).

W wyniku losowania uczniom z Mysiadła przypadło zadanie obrony tezy. Laura Świętochowska oraz Agata Ługowska przekonywały między innymi, że postulowana w tezie ochrona sektora turystycznego służy gospodarce, dla której masowe bankructwa spowodowane pandemią byłyby zbyt dużym obciążeniem. Jednocześnie odwoływały się do solidarności społecznej i wymogu niesienia pomocy tym członkom wspólnoty, którzy w wyniku losowych zdarzeń znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Nasi oponenci twierdzili między innymi, że bezzwrotne pożyczki byłyby niesprawiedliwym i nieskutecznym narzędziem ekonomicznym. Argumentację opozycji próbowały osłabić Kaja Karpa i Zoe Kwiatkowska.

Decyzją sędziów debatę wygrała reprezentacja naszej szkoły. Oznacza to, że już w najbliższą sobotę drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mysiadle wystąpi w tegorocznym finale rozgrywek.

Paweł Ciesielski