17 stycznia nasza biblioteka zorganizowała Dzień Wszystkich Fajnych Bibliotekarzy. Podczas przerw uczniowie przychodzili do biblioteki, aby wziąć udział w przygotowanych dla nich zabawach.

Pierwszy był quiz wiedzy o….Paniach z biblioteki. Należało odpowiedzieć poprawnie na trzy pytania, aby dostać słodką nagrodę. Pytania były rozmaite, np: Która Pani ma rozmiar buta 36? Która Pani ma psa? Która Pani ma najkrótsze nazwisko? Uczniowie mieli do wyboru trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Pytania z pozoru łatwe, jednak niektórzy mieli problem, aby na nie odpowiedzieć. Była to jednak okazja do lepszego poznania nas.

            Kolejną zabawą był test na spostrzegawczość. Trzeba było oszacować, ile cukierków znajduje się w słoiku. Ogłoszenie wyników tego konkursu odbyło się na dużej przerwie. Osoby, które poprawnie podały liczbę cukierków w słoiku, w nagrodę otrzymały cukierki z tego właśnie słoika.


             Ostatnie zadanie było najtrudniejsze. Należało z tytułów książek ułożyć zdanie. Nagrodą za udział w nim była zakładka do książki. Niektórzy wykazali się niezwykłą inwencją.

  Odbyły się także się „Potyczki literackie”. Zasady zabawy wzorowane są na „Kole Fortuny”. Na stole rozłożone są kartki z wpisanymi literami tworzącymi hasło. Litery są zasłonięte. Zabawa polega na odgadywaniu poszczególnych liter w haśle, które prowadzący zabawę odsłania, jeśli litera znajduje się w haśle. Im więcej odsłoniętych liter, tym łatwiej uczestnikom jest odgadnąć hasło, którym jest tytuł książki, na przykład „Alicja w Krainie Czarów”. Kto pierwszy odgadnie hasło otrzymuje drobną nagrodę rzeczową. Z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej chętnych uczestników.

Również jeden raz w miesiącu, zawsze na drugiej 20-minutowej przerwie, odbywają się „Spotkania z książką”. Ideą, która przyświecała temu pomysłowi było zachęcenie dzieci do czytania poprzez pokazanie im, że wiele osób czyta książki dla przyjemności. Dodatkowo występuje tu element głośnego czytania innym. Nauczyciele lub chętni uczniowie czytają głośno fragmenty wybranych przez siebie książek, przy okazji opowiadają, dlaczego wybrali właśnie tę książkę.  Jest to świetna okazja do poznania zainteresowań uczniów oraz nauczycieli. W spotkaniach uczestniczą chętni uczniowie, którzy w ciekawy sposób chcą spędzić przerwę.

Do czytania zgłaszają się również uczniowie i właśnie w styczniu tego roku dwie uczennice klasy 3c Iga Dirschke i Oliwia Jodełka czytały fragmenty książki „Gang Godziny Duchów” Walliamsa Dawida.

„Spotkania z książką” wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły,  cieszą się dużym powodzeniem, doczekaliśmy się stałych słuchaczy, którzy niecierpliwie czekają na kolejne spotkania.

O innych wydarzeniach organizowanych przez naszą bibliotekę można przeczytać na naszym bibliotecznym blogu www.bibliotekaspwmy.blogspot.com     

Małgorzata Gajcy

nauczyciel bibliotekarz